Episcopia Slatinei și Romanaților

A fost pusă piatra de temelie a bisericii parohiei Salcia

  • 14/07/2009

A fost pusă piatra de temelie a bisericii parohiei Salcia

În seara zilei de Duminică, 12 iulie, a avut loc slujba punerii pietrei de temelie a bisericii parohiei Salcia, protoieria Slatina II.

Slujba a fost oficiată de către Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanţilor şi Preasfinţitul Părinte Mihail Filimon, Episcopul Australiei şi Noii Zeelande, în fruntea unui ales sobor de preoţi şi diaconi.

Preasfinţitul Părinte Sebastian a amintit credincioşilor că lucrările pentru ridicarea bisericii ce va avea hramul „Intrarea Domnului în Ierusalim” au început cu mai bine de un an în urmă, însă activitatea misionar-pastorală desfăşurată în întreg-cuprinsul Eparhiei nu i-a îngăduit decât acum să săvârşească slujba punerii pietrei de temelie a bisericii. Astfel, Preasfinţia sa l-a îndemnat pe tânărul părinte paroh Marinel Musteţea să aibă grijă de ridicarea sfântului locaş precum are grijă de propriul său copil, nădăjduind ca până în luna noiembrie biserica să fie deja acoperită.

14 22 32 42 51 61 71 81