Episcopia Slatinei și Romanaților

A fost resfințită biserica Parohiei COLIBAȘI, com. Strejești, Protoieria Slatina II Nord

A fost resfințită biserica Parohiei COLIBAȘI, com. Strejești, Protoieria Slatina II Nord

  • 31/10/2022

A fost resfințită biserica Parohiei COLIBAȘI,

com. Strejești, Protoieria Slatina II Nord

Duminică, 30 Octombrie 2022, Preasfințitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei și Romanaților, a resfințit biserica Parohiei COLIBAȘI, com. Strejești, Protoieria Slatina II Nord.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică din Duminica a XXII-a după Rusalii, care relatează Pilda Bogatului Nemilostiv și a Săracului Lazăr, cuvânt pe care îl puteți citi, în mod sintetizat, AICI (“Iadul este „opera” omului, nu a Domnului?”).

La final, pentru efortul depus, Preasfinţitul Părinte a conferit rangul de Sachelar Pr. Paroh Mihail IORDACHE și Distincția de Vrednicie tuturor oamenilor de bine care au sprijinit lucrările desfășurate la această parohie.

A consemnat,

Pr. Dan CAMEN

Consilier Administrativ