Episcopia Slatinei și Romanaților

A fost sfințită noua biserică a Parohiei ALUNIȘ, com. Spineni, Protoieria Slatina I Sud

A fost sfințită noua biserică a Parohiei ALUNIȘ, com. Spineni, Protoieria Slatina I Sud

  • 03/10/2022

A fost sfințită noua biserică a Parohiei ALUNIȘ,

com. Spineni, Protoieria Slatina I Sud

Duminică, 2 Octombrie 2022, Preasfințitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei și Romanaților, a sfințit noua biserică a Parohiei ALUNIȘ, com. Spineni, Protoieria Slatina I Sud, hirotonind cu acest prilej întru preot pe Diac. Adrian-Alexandru VLAD pe seama Parohiei VALEA SECII, com. Poboru, Protoieria Slatina II Nord.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică din Duminica a XIX-a după Rusalii, legat de iubirea vrăjmașilor, cuvânt pe care îl puteți citi, în mod sintetizat, AICI (“Dușmănim, sau… ne iubim semenii?”).

La final, pentru efortul depus, Preasfinţitul Părinte a conferit rangul de Sachelar Pr. Paroh Eugen CHIPUC, Diploma de Ctitor D-lui Mircea Marian și Distincția de Vrednicie tuturor oamenilor de bine care au sprijinit lucrările de zidire și de împodobire a noii biserici.

A consemnat,

Pr. Dan CAMEN

Consilier Administrativ