Episcopia Slatinei și Romanaților

A fost târnosit paraclisul Mânăstirii Sfânta Cruce – Studina

A fost târnosit paraclisul Mânăstirii Sfânta Cruce – Studina

  • 25/06/2009

A fost târnosit paraclisul Mânăstirii Sfânta Cruce – Studina

Miercuri – 24 iunie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanţilor, în fruntea unui numeros sobor de preoţi, a târnosit paraclisul Mânăstirii Sfânta Cruce – Studina, Protoieria Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a relatat minunata naştere a „celui mai mare om născut din femeie”, Sfântul Ioan Botezătorul.

„Nici unui sfânt Biserica nu-i prăznuieşte naşterea. Căutaţi în tot calendarul. Nu veţi găsi la niciun sfânt să i se prăznuiască naşterea pe pământ. Tuturor sfinţilor li se prăznuieşte naşterea în cer, adică trecerea din viaţa aceasta în cea de dincolo. Sfântul Ioan Botezătorul, întrucât s-a născut din pronia lui Dumnezeu ca să fie Înaintemergătorul lui Mesia, pentru aceasta Biserica îi prăznuieşte şi naşterea. Nici unui sfânt nu-i veţi găsi atâtea sărbători câte are acest Ioan Botezătorul. Veţi găsi zămislirea, naşterea, tăierea capului său, apoi întâia, a doua şi a treia aflare a capului Sf. Ioan Botezătorul şi, în sfârşit, soborul tuturor sărbătorilor Sfântului Ioan Botezătorul la ziua de 7 ianuarie. Acesta este, dragii mei, sfântul pe care-l prăznuim astăzi şi, din fericire pentru noi toţi, l-am prăznuit într-un mod aşa de frumos şi într-un număr atât de mare”.

Părintele stareţ Ilarion Pojoga a amintit cum au început lucrările de construire a bisericuţei-paraclis, mulţumind celor care i-au întins o mână de ajutor atunci când a avut nevoie şi credincioşilor pentru numărul mare în care au venit la sfânta slujbă.

Mânăstirea Sfânta Cruce are momentan doar doi vieţuitori, lucrările de ridicare a chiliilor fiind în curs de desfăşurare.

16 83 26 35 46 53 64 73