Episcopia Slatinei și Romanaților

Acoperământul Maicii Domnului – Hramul Mânăstirii Măineşti

  • 03/10/2010

Vineri, 1 octombrie, când Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Acoperământul Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la hramul Mânăstirii Măineşti, hirotonind întru diacon pe teologul Cristian Spiridon Rada.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat cum a luat fiinţă această sărbătoare în Biserca noastră, în urma minunatei arătări a Maicii Domnului în biserica din Vlaherne şi cu câtă recunoştinţă îi suntem datori noi Fecioarei Maria, care ne ia ca o Maică pe toţi care o cinstim sub sfântul ei acoperământ: “Sărbătoarea de astăzi ne-a arătat lămurit nouă, urmaşilor de mai târziu, ca Maica lui Dumnezeu s-a făcut şi mamă a noastră, după cuvântul Mântuitorului spus lui Ioan de pe cruce “Iată mama ta!” (In. 19, 27), iar pe noi toţi peste veacuri ne-a făcut fii ai ei, după cum Hristos i-a spus arătând spre ucenicul Său, Ioan: “Femeie, iată fiul tău!” (In. 19, 26); făcându-ne în felul acesta pe toţi fii ai ei duhovniceşti”.