Episcopia Slatinei și Romanaților

Activitate de Paște cu copiii de la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 1 – Slatina

Activitate de Paște cu copiii de la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 1 – Slatina

  • 19/04/2019

Luni, 17 aprilie a.c., copiii de la Grupa Mare A din cadrul Grădiniței cu Program Prelungit Nr. 1 – Slatina, au primit vizita Pr. Constantin ALDEA, Consilier Social la Episcopia Slatinei și Romanaților, care le-a vorbit despre marea sărbătoare care se apropie – Învierea Domnului.

Copiii, care știau deja de la educatoarea lor, doamna Mihaela, povestea înroșirii ouălor, pe care mămicile lor le pregătesc an de an de Paște, au adus fiecare câte un ou fiert pe care, sub îndrumarea părintelui și a doamnei educatoare, le-au încondeiat, folosind diferite motive tradiționale. Ca niște meșteri iscusiți, micuții au parcurs toate etapele încondeierii, realizând lucrări frumoase, pentru a le prezenta apoi părinților.

Pentru strădania lor, părintele a oferit fiecărui copil câte un ou de prepeliță, pe care l-au roșit la finele activității.