Episcopia Slatinei și Romanaților

Adesea suntem răpiţi de imediatul acesta al lumii de aici

Adesea suntem răpiţi de imediatul acesta al lumii de aici

  • 22/07/2010

Duminică 18 iulie, PS Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Osica de Jos, Protoieria Caracal, hirotonind întru diacon pe teologul Claudiu Bogdan Petrişor.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit evanghelia zilei care relatează minunea înmulţirii pâinilor: “Evanghelia de astăzi arată cât de pământeni în gândire erau oamenii din vremea Mântuitorului, pentru că, deşi s-au împărtăşit de această minune, tot n-au crezut în El. Ba încă, a doua zi L-au căutat din nou nu pentru că L-au cunoscut Cine este, ci “pentru că au mâncat din pâini şi s-au săturat”. L-au văzut pe Hristos înviind până şi morţii, însă când a fost vremea patimii Sale au strigat cu toţii “Răstigneşte-L!”. Dar, să nu-i condamnăm prea mult pe oamenii acelor vremuri, deoarece şi gândurile şi planurile noastre sunt orientate adesea mai mult tot spre cele materiale, la cele pământeşti, şi prea puţin ne gândim la viaţa de dincolo. Prea puţin ne interesează comuniunea cu Dumnezeu şi ce anume trebuie să facem ca să o dobândim. Asemenea oamenilor din evanghelia de astăzi, şi noi suntem de multe ori răpiţi de imediatul acesta al lumii de aici. Şi noi, precum aceia, alergăm după Dumnezeu de multe ori din interes…”