Episcopia Slatinei și Romanaților

Aducerea moaştelor Sfântului Ierarh Calinic Cernicanul la Slatina

Aducerea moaştelor Sfântului Ierarh Calinic Cernicanul la Slatina

  • 02/05/2012

După 162 de ani de la întronizarea în scaunul de păstor al Olteniei, Sfântul Ierarh Calinic de la Cernica se întoarce pe meleagurile noastre.

Moaştele, purtate într-un pelerinaj care durează o săptămână (28 aprilie–5 mai), au fost duse mai întâi în Cetatea Băniei, acolo unde Sfântul Calinic şi-a avut reşedinţa episcopală timp de patru ani, apoi la Catedrala Arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea, la Mănăstirea Frăsinei, ctitoria sa, la Mănăstirea Lainici, unde s-a nevoit duhovnicul său, Sfântul Irodion, la Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu-Severin, urmând ca în ziua de vineri, 4 mai, la orele 1800, să fie aduse şi în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor.

 

Programul evenimentului

Vineri, 4 mai

– 1800 − primirea Sfintelor Moaşte la Mănăstirea Clocociov;

– 1800 – 2230 − Slujba Privegherii. Închinarea la Sfintele Moaşte se va putea face în pridvorul bisericii;

– 2300 – 100 − Sfânta Liturghie, în biserica veche a mănăstirii;

 

Sâmbătă, 5 mai

–  900 − Slujba Acatistului Sfântului Calinic de la Cernica;

–  945 – 1230 − Sfânta Liturghie, oficiată de către ÎPS Irineu – Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, PS Nicodim − Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Sebastian − Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS Varsanufie Prahoveanul − Episcopul-Vicar al Arhiepiscopiei Bucureştilor şi PS Emilian Lovişteanul − Episcopul-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Sfintele moaşte vor rămâne la Mănăstirea Clocociov până la orele 1600, când vor fi duse la Piteşti. Aşteptăm pe toţi binecredincioşii creştini, cinstitori ai sfinţilor noştri străbuni, să participe la acest eveniment unic.