Episcopia Slatinei și Romanaților

Aniversarea a 200 de ani de la ridicarea bisericii Parohiei Bălănești

Aniversarea a 200 de ani de la ridicarea bisericii Parohiei Bălănești

  • 04/07/2020

Cu ocazia aniversării, la data de 20 iunie a.c., a două secole de la ridicarea bisericii cu hramul ,,Sf. Împărați Constantin și Elena” și ,,Sf. Ierarh Nicolae” din satul Bălănești, com. Mărunței, au fost săvârșite slujbele de Te Deum și de pomenire a ctitorilor bisericii și a preoților slujitori ai acestui sfânt locaș.

Cu acest prilej, preotul paroh Geamănu Răzvan Florin a rostit un scurt cuvânt legat de istoria bisericii și despre ctitorii acesteia: boierul Constantin Izvoranu și familia sa, soția Safta și copiii Ioan, Nicolae, Ecaterina, Maria și Lixandru.

Apoi, Dl Col. Victor Epure a vorbit despre boierii Izvorani și legăturile acestora cu doamna Stanca, soția domnitorului Mihai Viteazul și cu Iancu Jianu.

La eveniment au mai participat preoții care au slujit acestei sfinte biserici: Pr. Lucan Sorinel și Pr. Gigi Stănculeț, precum și enoriași ai parohiei.