Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica Filiei Slobozia a Parohiei Bălțați și Centrul Cultural-Social cu capelă mortuară au fost sfințite

  • 13/09/2022

Biserica Filiei Slobozia a Parohiei Bălțați și Centrul

Cultural-Social cu capelă mortuară au fost sfințite

Duminică, 11 septembrie 2022, Preasfințitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei și Romanaților, a resfințit biserica Filiei Slobozia a Parohiei Bălțați, sfințind cu acest prilej și noul Centru Cultural-Social cu capelă mortuară.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care relatează convorbirea pe care Mântuitorul Hristos a avut-o cu fariseul Nicodim, cuvânt pe care îl puteți citi, în mod sintetizat, AICI („Care este valoarea omului?”).

La final, pentru efortul depus, Preasfinţia Sa a ridicat conferit Diploma de Ctitor Pr. Paroh Gheorghe GHIȚURIN și Distincția de Vrednicie tuturor oamenilor de bine care au sprijinit amplele lucrări de reabilitare și de înfrumusețare a bisericii filie și de ridicare și de împodobire a noului Centru Cultural-Social cu capelă mortuară, între care se remarcă Dl Victor OPASCHI – Secretar de Stat la Secretariatul de Stat pentru Culte și Dna Irina Sanda CAJAL-MARIN – subsecretar de Stat.