Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica parohiei Bârca a fost resfinţită

  • 28/10/2009

Biserica parohiei Bârca a fost resfinţită

Duminică 25 octombrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor a resfinţit biserica parohiei Bârca, Protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţitul Părinte a tâlcuit pericopa evanghelică care menţionează despre vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor, insistând ca fiecare creştin să-şi deschidă inima pentru ca să-L primească pe Dumnezeu:

„În locul lui Dumnezeu au preferat porcii, aşa încât odată cu scoaterea Lui din ţinutul lor, L-au scos şi din sufletul şi inima lor, uitând de binefacerea pe care a făcut-o demonizatului, care deşi era posedat, era aproapele lor. Astfel, evanghelia de astăzi ne invită pe noi, pe toţi, să avem o relaţie cu Dumnezeu, să-L primim în sufletele noastre. Să-L lăsăm să împărăţească peste noi, învăţând să iubim pe aproapele nostru şi să ne iubim pe noi înşine cu iubire sfântă”.

La sfârşitul slujbei, PS Sebastian a acordat rangul de Iconom părintelui paroh Dumitru Stan, rangul de Sachelar părintelui Sorin Stan şi Distincţia de vrednicie D-lui Marin Petcu şi D-lui Ing. Gheorghe Floreanu.

34 24 44 51