Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica Parohiei Broșteni, com. Găvănești, a fost târnosită

Biserica Parohiei Broșteni, com. Găvănești, a fost târnosită

  • 21/09/2022

Biserica Parohiei Broșteni, com. Găvănești, a fost târnosită

Duminică, 18 septembrie 2022, Preasfințitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei și Romanaților, a târnosit biserica Parohiei Broșteni, com. Găvănești, Protoieria Slatina II.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică din Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci despre luarea Crucii și urmarea lui Hristos, cuvânt pe care îl puteți citi, în mod sintetizat, AICI (“Cine nu-și poartă crucea își pierde sufletul!”).

La final, pentru efortul depus, Preasfinţia Sa a ridicat conferit rangul de Sachelar, cu drept de a purta brâu albastru, Pr. Suplinitor Daniel STOICA și Distincția de Vrednicie tuturor oamenilor de bine care au sprijinit amplele lucrări de reabilitare și de înfrumusețare a bisericii.