Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica Parohiei Ciorâca a fost resfinţită

  • 03/07/2013

Sâmbătă, 29 iunie, în ziua prăznuirii Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit resfinţirea bisericii „Cuvioasa Parascheva” din Parohia Ciorâca, com. Făgeţelu, hirotonind diacon pe tânărul teolog Stelian Borza.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a istorisit viaţa Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, exemple demne de urmat pentru toţi creştinii: „De la Sfântul Apostol Petru trebuie să învăţăm râvna sa, faptul că întotdeauna era gata să-şi dea viaţa pentru Învăţătorul său, ceea ce s-a şi întâmplat la sfârşitul vieţii sale. El era plin de râvnă şi entuziasm, arzând pentru credinţa creştină.

De la Sfântul Apostol Pavel deprindem zelul misionar de a răspândi credinţa cea dreaptă. În tot Imperiul Roman din vremea aceea, Sfântul Pavel a dus cuvântul adevărului şi a fost gata să-şi dea viaţa, decât să-L trădeze pe Mântuitorul Hristos. Deşi nu L-a cunoscut niciodată pe Hristos −  precum ceilalţi ucenici – Apostolul neamurilor, aşa cum îl numeşte Biserica, L-a iubit la fel de mult. El se aseamănă mult nouă, cei de azi, care nu-L vedem pe Dumnezeu. Dar, oare, suntem gata, asemenea Sfântului Apostol Pavel, să-L iubim, chiar dacă nu-L vedem?!”

Pentru efortul depus la restaurarea bisericii, Preasfinţia Sa a acordat rangul de Iconom Părintelui Paroh Ovidiu Şuţan şi Distincţia de Vrednicie d-lor: Nicolae Barbu, Mihai Tudose şi Ion Negreanu.