Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica Parohiei Gropşani a fost resfinţită

Biserica Parohiei Gropşani a fost resfinţită

  • 03/11/2010

Sâmbătă 23 octombrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a resfinţit biserica Parohiei Gropşani, Protoieria Slatina II

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care face referire la vindecarea copilului demonizat, insistând asupra felului în care postul şi rugăciunea trebuiesc înfăptuite. Referindu-se la felul rugăciunii aceasta trebuie să fie rostită permanent înlăuntrul nostru, cu deplină smerenie, iar postul trebuie să fie desăvârşit, pentru că el este atât o înfrânarea de la mâncăruri, cât şi de la gândurile deşarte şi faptele cele rele.

La final, Preasfinţitul Părinte a acordat Diploma de Ctitor Pr. Ilie Popescu, precum şi Distincţia de Vrednicie D-lui Dr. Dan Iova – primarul com. Vulpeni şi Fam. Mandea Paul şi Maria.