Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica Parohiei Milcoveni a fost resfinţită

  • 21/09/2010

Duminică, 19 septembrie, PS Părinte Sebastian a resfinţit biserica Parohiei Milcoveni, Protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care se citeşte în duminica după Înălţarea Sfintei Cruci: “Uitaţi-vă în jur şi vedeţi câţi din cei care nu văd viaţa ca pe o cruce sunt printre noi sau vin la biserică. Sunt din ce în ce mai mulţi cei care şi-au luat viaţa în propriile mâini şi gândesc că pot trăi după capul lor şi că nu au nevoie de Dumnezeu sau că ajunge să crezi teoretic în El şi asta e de ajuns. Nu ajunge! Pentru că spune Sfântul Apostol Iacov: Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel şi credinţa fără de fapte, moartă este!” (Iac. 2, 21). Credinţa se întreţine şi se păzeşte prin fapte; numai acea credinţă este vie care dă roade. Adevărata credinţă în Hristos nu este teoretică sau doar pentru auzul celorlalţi sau de mângâiere a propriei conştiinţe. Pericopa evanghelică de astăzi ne arată, aşadar, că viaţa noastră trebuie să arate ca o cruce, ca o luptă, ca o jertfă, ca o disciplină pusă în slujba lui Dumnezeu: neingăduindu-ne să săvârşim orice, nici să vorbim orice, nici să gândim orice, ci numai ceea ce Dumnezeu ne-a aratat că nu este păcat”.

La final, Preasfinţitul Părinte Sebastian a acordat rangul de Iconom Pr. Florin Bănică şi Distincţia de Vrednicie D-lui Ing. Constantin Dinuţ, primarul comunei Corbu.