Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica Parohiei Moțoiești a fost resfințită

Biserica Parohiei Moțoiești a fost resfințită

  • 31/10/2017

Vineri, 27 octombrie, la prăznuirea Sfântului Dimitrie cel Nou, Preasfințitul Părinte Sebastian a resfințit biserica închinată Sfintei Cuvioase Parascheva, din Parohia Moțoiești, Com. Bărăști, hirotonind întru diacon pe teologul Flavian Mazilu.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a istorisit viața Sfântului Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureștiului, ale cărui moaşte se află în Catedrala Patriarhală: „Pe acest sfânt, Dumnezeu l-a proslăvit şi, din omul obişnuit şi necunoscut al secolului al XIII-lea, precum a fost, se vorbeşte astăzi despre el în lumea întreagă, iar sfintele sale moaşte sunt venerate de milioane de creştini, mai ales în aceste zile ale prăznuirii sale. Om cu atâta credinţă, cu atâta rugăciune şi viaţă sfântă, Cuviosul Dimitrie cel Nou a devenit părtaş sfinţeniei dumnezeieşti, încât Cel de sus a binecuvântat ca trupul lui să rămână pentru totdeauna nestricat. Asemenea lui, fiecare dintre noi, indiferent de poziția socială, dacă îl primim pe Dumnezeu în inimile și în viețile noastre, putem deveni sfinţi”.

Răsplătind efortul depus la lucrările de restaurare și înfrumusețare ale lăcașului, Preasfinția Sa a acordat rangul de Iconom Stavrofor preotului paroh Dragomir Relu-Constantin.