Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica parohiei Valea lui Alb a fost resfinţită

  • 14/07/2009

Biserica parohiei Valea lui Alb a fost resfinţită

Duminică, 5 iulie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor a resfinţit atât biserica, cât şi clopotniţa parohiei Valea lui Alb, protoieria Slatina II. De asemenea,  a sfinţit noul praznicar ridicat în ultimii an.

În cuvântul de învăţătură Preasfinţia sa a îndemnat credincioşii să stăruiască în a veni la biserică duminică de duminică atât bătrânii, cât şi tinerii, deoarece Hristos este Cel care bate la poarta sufletului nostru, iar noi suntem datori să-L primim şi prin El să trăim cuviincios.

La finalul slujbei, i-a fost acordat rangul de Sachelar părintelui paroh Constantin Cosmin Bălcescu şi  Distincţia de Vrednicie D-lui ing. Gheorghe Treanţă, D-lui manager Alexandru Manea şi D-lui manager Ştefan Nedeloiu.

13 21 41 31