Episcopia Slatinei și Romanaților

Biserica Parohiei Vineți a fost resfințită

Biserica Parohiei Vineți a fost resfințită

  • 17/09/2019

Duminică, 15 septembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a resfințit biserica Parohiei Vineți, com. Spineni.

În cuvântul de învățătură, după Sfânta Liturghie, Preasfinția Sa a tâlcuit evanghelia Duminicii de după Înălțarea Sfintei Cruci, arătând că „Împărăția lui Dumnezeu începe încă de aici, de pe pământ − înlăuntrul nostru. Cine nu începe să trăiască împreună cu Dumnezeu și să experimenteze viața cu El încă de aici de pe pământ, va fi străin și neîndemânatic s-o facă și în Împărăția Cerurilor. Vreți să ajungeți în Împărăția Cerurilor?! Deprindeți-vă a trăi împreună cu Dumnezeu încă de aici; pregătiți-vă și acceptați viața ca o Cruce, pentru că așa ne-a arătat Hristos prin Crucea Sa. Și noi, ca răspuns, trebuie să facem din viața noastră Cruce pentru El. Îl simțim noi, oare, pe Dumnezeu?! Simțim, oare, că în noi împărățește Hristos sau că împărățesc poftele de tot felul, planurile murdare și ascunse?! Se face în noi voia lui Dumnezeu sau voia celui viclean?! Suntem chemați, așadar, să ne deprindem a trăi împreună cu Dumnezeu încă de aici, de pe pământ, iar cine se deprinde a trăi împreună cu El, a-L iubi și a-L prefera pe El și nu orice altceva, acela sigur va ajunge în Împărăția Cerurilor, de vreme ce a pregustat-o încă de aici”. La final, pentru efortul depus la restaurarea bisericii, Preasfinția Sa a acordat Diploma de ctitor părintelui paroh Constantin Nicolae și Distincția de vrednicie dlui plutonier Nicolae George-Marinel.