Episcopia Slatinei și Romanaților

Campania „Ajută şi tu un şcolar!”

  • 06/09/2023

 

Campania „Ajută și tu un școlar!”,

la cea de-a VIII-a ediție

 

       În perioada 27 august – 20 septembrie 2023, Sectorul Social-Filantropic al Episcopiei Slatinei și Romanaților împreună cu Liga Tinerilor Creștini Ortodocși Români – Filiala Olt și Asociația Kinonia organizează în fiecare parohie și mănăstire din județul Olt colecta de strângere de rechizite „Ajută și tu un școlar!”. Rechizitele colectate vor fi dăruite elevilor nevoiași, ca măsură pentru prevenirea abandonului școlar.

       Persoanele dornice să se implice în această acțiune vor putea dona rechizite (caiete, pixuri, creioane, carioci, acuarele, ghiozdane, manuale şcolare etc.) la fiecare biserică și mănăstire din județul Olt, sau la Centrul Social al Episcopiei Slatinei și Romanaților, situat în orașul vechi, pe strada Grădiniței, nr. 1.

 

Persoană de contact:

Pr. Constantin ALDEA

consilier social-filantropic

Tel.: 0733504019