Episcopia Slatinei și Romanaților

Campania „Donează sânge, salvează o viață!” în Episcopia Slatinei și Romanaților

Campania „Donează sânge, salvează o viață!” în Episcopia Slatinei și Romanaților

  • 18/08/2020

Campania „Donează sânge, salvează o viață!”

în Episcopia Slatinei și Romanaților

Întrucât în spitalele din țară nevoia de sânge este acută, existând intervenții chirurgicale care sunt amânate din cauza acestei lipse, Sectorul Social-Misionar al Episcopiei Slatinei și Romanaților, prin campania „Donează sânge, salvează o viață!”, aflată la cea de-a VIII-a ediție, a îndemnat preoții și credincioșii din eparhie să doneze sânge.

În zilele de luni și marți (10-11 august) zeci de preoți și credincioși s-au prezentat la C.T.S. Slatina pentru a dona sânge, fiind alături de cei aflați în suferință nu numai prin rugăciune, ci și prin faptă.

Donarea de sânge s-a făcut în condiții de siguranță, personalul medical de la Centrul de Transfuzie Sanguină Slatina luând măsuri suplimentare de protecție pentru a împiedica transmiterea coronavirusului.

Reprezentanții Episcopiei au oferit măști de protecție tuturor celor care au venit să doneze sânge.

Cei interesaţi pot dona sânge la Centrul de Transfuzie Sanguină Slatina (str. Str. Ecaterina Teodoroiu, nr. 28, Slatina, tel. 0349-882.740, e-mail: cts_slatina@yahoo.com), zilnic, între orele 07:30 – 11:00.

Mulțumiri și binecuvântări donatorilor de sânge!