Episcopia Slatinei și Romanaților

Campania „Fii şi tu prietenul copiilor aflaţi în suferinţă” desfășurată în cadrul Spitalului Municipal Caracal

  • 25/06/2016

În fiecare săptămână la bisericuţa de lemn a Spitalului din Municipiul Caracal au loc activităţi inedite. Prin campania Fii şi tu prietenul copiilor aflaţi în suferinţă, iniţiată de părintele Ion Doru Iagăru, copiii din secţiile de Pediatrie şi Oncologie, dar şi bătrâni internaţi în Centrul de Asistenţă Medico-Socială Caracal primesc apă plată şi minerală în fiecare săptămână. Voluntarii adulţi, dar şi copiii împart la spital, după slujba Vecerniei, sticlele cu apă, dar şi jucării pentru cei mici şi iconiţe sfinţite pentru părinţi.

Campania se va derula pe toată perioada de vară, iar alături de părintele Doru, oamenii de bine vor spijini această acţiune social-filantropică.

Anul trecut, secţia de Pediatrie din Municipiul Caracal, a primit un aparat de aer condiţionat, prin implicarea părintelui Iagăru şi amabilitatea Maicii Eufrosina, stareţa Mănăstirii Brâncoveni.