Episcopia Slatinei și Romanaților

Care este cea mai mare virtute a unui creştin?

  • 24/02/2010

Miercuri 17 februarie, PS Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei Canonului Mare al Sf. Andrei Criteanul la Catedrala “Sf. Ap. Petru şi Pavel” din oraşul Balş.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat că postul care nu este însoţit de iubirea aproapelui nu este bineplăcut lui Dumnezeu: “Pe lângă postul trupesc, trebuie să avem şi iubire şi iertare faţă de aproapele. Care este cea mai mare virtute a unui creştin? Postul, rugăciunea, curăţenia trupească sau sufletească, fecioria până la căsătorie, fidelitatea conjugală după căsătorie? Ei bine, cea mai mare virtute a noastră, a creştinilor, este dragostea de Dumnezeu şi de aproapele. Pe aceasta trebuie să o avem cu noi tot timpul, mai ales atunci când postim”.