Episcopia Slatinei și Romanaților

Comunicat de presă: Iniţiativa “Unul dintre noi”

Comunicat de presă: Iniţiativa “Unul dintre noi”

  • 12/08/2013

Iniţiativa “Unul dintre noi”

Comunicat de presă, 12 august 2013

Episcopia Slatinei şi Romanaţilor susţine Iniţiativa Cetăţenească Europeană «Unul dintre noi», care are drept scop protejarea juridică în Uniunea Europeană a demnităţii, a dreptului la viaţă şi a integrităţii fiecărei fiinţe umane, încă din momentul concepţiei.

În acest sens, instituţia noastră a achiesat la un Proiect ce doreşte să strângă, până la data de 30 octombrie a.c., un milion de semnături de la cetăţeni din cel puţin şapte state ale uniunii, care să determine oprirea finanţării de către aceasta a experimentelor pe embrioni umani.

Implicarea noastră, prin strângerea de semnături, la nivelul fiecărei parohii, vizează salvarea, protejarea şi cultivarea vieţii umane încă de la momentul concepţiei şi are ca fundament definiţia embrionului uman ca început al dezvoltării fiinţei umane dată într-o recentă decizie a Curţii Europene de Justiţie (Brustle vs. Greenpeace, 2011).

Pentru informaţii şi detalii, accesaţi:

http://www.basilica.ro/stiri/bpatriarhia-romn-susine-iniiativa-ceteneasc-european-unul-dintre-noib_6939.html

http://unuldintrenoiromania.wordpress.com/

Episcopia Slatinei şi Romanaţilor