Episcopia Slatinei și Romanaților

Concert de colinde în Parohia Bobiceşti

  • 27/12/2014

Marţi, 23 decembrie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a participat la spectacolul de colinde organizat de către PC Pr. Paroh Delureanu Augustin, de la Parohia Bobiceşti, în colaborare cu Primăria Bobiceşti, susţinut în sala căminului cultural din comună.

Au colindat patru grupuri de copii din parohiile Bobiceşti, Bechet, Leoteşti şi Morunglav, coordonate de preoţii parohi, iar al cincelea grup a fost alcătuit din copiii membrii ai Asociaţiei „Salvaţi identitatea satului” din localitatea Braneţ.

La final, Preasfinţia Sa a ţinut un cuvânt în care a istorisit Naşterea Domnului Hristos, subliniind importanţa acestor frumoase tradiţii de Crăciun, care trebuie păstrate şi încurajate, fiind lucruri care dau identitate neamului nostru.