Episcopia Slatinei și Romanaților

Concertul de colinde de la Catedrala Episcopală din Slatina

  • 21/12/2015

Joi, 17 decembrie, începând cu orele 17.30, la Catedrala Episcopală din Mun. Slatina, a avut loc tradiționalul concert de colinde susținut de Corala Preoților Episcopiei, Corul „Vocess Primavaera” a Școlii Şcolii Populare de Arte din Slatina și de grupul de colindători de la Morunglav.

La final, Preasfinţitul Părinte Sebastian a îndemnat pe cei prezenţi să petreacă creştineşte sărbătoarea Naşterii Domnului: “Nu luaţi de la Crăciun doar ceea ce vă convine – zilele libere de la servici, bucatele bogate de pe masă, tăierea porcului, bucuria revederii cu cei dragi, distracţiile şi petrecerile, ci luaţi startul sărbătoririi Crăciunului de aici, din Sfânta Biserică. Petreceţi Crăciunul în primul rând cu Hristos şi, după aceea, şi celălalte, cum spune Scriptura, se vor adăuga nouă. Toate celălalte bucurii sunt omeneşti, sunt fireşti, dar să nu uităm bucuria cea mai de preţ – aceea a Naşterii lui Hristos”.