Episcopia Slatinei și Romanaților

Concursul naţional „Împreună cu Hristos în viaţă”

  • 02/04/2024

PREMIEREA ELEVILOR PARTICIPANȚI LA CONCURSUL ,,ÎMPREUNĂ CU HRISTOS ÎN VIAȚĂ”

Duminică, 31 martie 2024, în Duminica a doua din Postul Mare, a Sfântului Grigore Palama, 44 de elevi ai Școlii Gimnaziale Izbiceni au fost premiați pentru participarea la Concursul Național cu participare internațională „Împreună cu Hristos în viață”. Tema celei de-a opta ediții a competiției a fost „Cuvântul care vindecă”.

Împreună cu părinți, cadre didactice, credincioși, slujitori, uniți în rugăciune, am fost mărturisitori ai autenticității Ortodoxiei dreptmăritoare, făclii vii ai iubirii și credinței celei statornice.  

Premierea a avut loc după Sfânta Liturghie, oficiată în Biserica „Sfântul Nicolae” din comuna Izbiceni. Elevii coordonați de doamna prof. Mariana Barbu și cu sprijinul Parohiei Izbiceni au primit diplome și premii, constând în rechizite, icoane, cărți și flori.  

Mulțumim tuturor pentru participare și implicare.

Pr. Mihalcea Florian