Episcopia Slatinei și Romanaților

Concursul Pascal “Micul creştin” – Mun. Caracal

Concursul Pascal “Micul creştin” – Mun. Caracal

  • 16/05/2011

În preajma sărbătorilor pascale elevi ai Şcolii cu cls. I-VIII Gheorghe Magheru” din Mun. Caracal au participat la concursul Micul creştin”, realizând diverse activităţi tardiţionale, specifice sărbătorii.

Slujitorii Sfântului Altar de la Biserica Sfântul Ierarh Vasile” din Mun. Caracal, au primit cu bucurie truda micilor creştini, răsplătindu-le strădania prin daruri şi un pelerinaj la sfintele mănăstiri de pe meleagurile oltene, precum şi cu un cuvânt de învăţătură: “Cinstită este orice muncă, după cum cinstită şi vrednică de laudă este orice profesie, prin care omul îşi câştigă cinstit existenţa. Un proverb românesc spune: pomul se cunoaşte după roade şi omul după fapte. După faptele voastre, după purtarea voastră se va cunoaşte şi darul vostru. Folosiţi timpul anilor de studiu, ca să vă însuşiţi de la profesorii voştri dreptarul ştiinţei şi adevărului”.