Episcopia Slatinei și Romanaților

Conferinţa “Despre Iubire” a maestrului Dan Puric la Caracal

Conferinţa “Despre Iubire” a maestrului Dan Puric la Caracal

  • 28/05/2010

Joi 20 mai, la Teatrul Naţional din Caracal, a avut loc, începând cu ora 1700, conferinţa “Despre Iubire” a maestrului Dan Puric, fiind organizată de către Primăria Municipiului Caracal, şi făcând parte din cadrul manifestărilor culturale dedicate Zilelor Culturii Caracalene. Din partea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor a participat PC Pr. Sorin Siluan Cheţe.

În cadrul conferinţei, D-l Dan Puric a tratat tema iubirii, dincolo de toate înţelesurile profane actuale: “dragostea te înalţă, te ridică de la un nivel obişnuit la unul superior.  Concluzia este fatală pentru  corectitudinea politică: dragostea nu este democratică, ci ea este profund aristocratică. Este regală, fiindcă te ridică de la înălţimea obişnuită şi te privilegiază”. La final, publicul a adresat diverse întrebări invitatului şi a putut procura cărţile “Cine suntem” şi “Despre Iubire”, în care se regăseşte în mod sintetic gândirea D-lui Dan Puric.

Conferinţa o puteţi asculta descărcându-o de AICI