Episcopia Slatinei și Romanaților

Conferința pastoral-misionară de toamnă cu preoții protoieriilor Slatina I și Slatina II

  • 28/11/2023

CONFERINȚA PASTORAL-MISIONARĂ DE TOAMNĂ CU PREOȚII PROTOIERIILOR SLATINA I ȘI SLATINA II

Marți, 28.11.2023, la Centrul Cultural „Eugen Ionescu” din Slatina a avut loc, în prezența Preasfințitului Părinte Sebastian, conferința pastoral-misionară de toamnă cu preoții protoieriilor Slatina 1 și Slatina 2.

A conferențiat PC Pr. Ciprian Negreanu din Cluj-Napoca pe tema „Revitalizarea parohiei”.

În conferință s-a amintit o serie de probleme duhovnicești și pastoral-misionare care reprezintă adevărate provocări pentru preotul contemporan și s-au oferit soluții practice pentru rezolvarea acestora.

Părintele Ciprian Negreanu este licențiat în Filosofie și Teologie în cadrul Universității Babeș-Bolyai și a devenit preot în anul 2000. Începând cu anul 2001, Părintele Ciprian Negreanu a primit ascultarea de la Mitropolitul Bartolomeu Anania să se ocupe de ridicarea bisericii studenților din Cluj, iar din 2005 a devenit slujitor la biserica construită în complexul studențesc „Haşdeu”. În prezent este duhovnicul ASCOR Cluj.