Episcopia Slatinei și Romanaților

Conferinţa pastorală semestrială a preoţilor din Protoieriile Slatina I şi II

Conferinţa pastorală semestrială a preoţilor din Protoieriile Slatina I şi II

  • 30/05/2011

Joi 26 mai, începând cu ora 1000, în amfiteatrul Colegiului Naţional „Ion Minulescu” din Mun. Slatina a avut loc conferinţa pastorală semestrială a preoţilor din Protoieriile Slatina I şi II, cu tema „Anul omagial al Sfântului Botez şi al Sfintei Cununii”, fiind susţinute în acest sens patru referate legate de administrarea Tainei Sfântului Botez, urmând ca la conferinţa de toamnă să fie abordată îndeaproape şi Taina Sfintei Cununii.

Tot în cadrul conferinţei, Lt. Col. Cristian Croitoru din partea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Matei Basarab” al judeţului Olt, în baza parteneriatului de colaborare semnat în 2010 cu Episcopia Slatinei şi Romanaţilor, intitulat „Biserica Ortodoxă Română şi Pompierii Români – sprijin permanent pentru cetăţeni”, a semnalat câteva dintre pericolele specifice declanşării incendiilor în biserici, îndemnând pe această cale preoţii să-şi doteze corespunzător locaşurile de cult cu materiale pentru prevenirea şi stingerea incendiilor. Ultima parte a conferinţei a fost rezervată soluţionării problemelor administrative cu care se confruntă preoţii în parohii.