Episcopia Slatinei și Romanaților

Conferinţa semestrială de toamnă a preoţilor din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

Conferinţa semestrială de toamnă a preoţilor din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor

  • 19/09/2019

Joi, 19 septembrie a.c., la Casa de Cultură a Sindicatelor din Municipiul Slatina, s-a desfășurat conferinţa semestrială de toamnă a preoţilor din Episcopia Slatinei şi Romanaţilor.

În prezenţa Preasfinţitului Părinte SEBASTIAN, la conferinţă au luat parte toți preoţii din cele patru protoierii ale judeţului Olt (Slatina I Sud, Slatina II Nord, Caracal și Corabia), care au avut bucuria de a asculta prelegerea susţinută de către Arhid. Lect. Dr. Ionuț MAVRICHI, Consilier Patriarhal la Biroul de Presă al Patriarhiei Române, care a vorbit despre Biserică și mass-media, atingând în discurs și alte subiecte actuale, conexe temei.

La final, preoții au adresat întrebări care au căutat răspuns în rezolvarea diferitelor situații întâlnite în activitatea pastoral-misionară.