Episcopia Slatinei și Romanaților

Conferinţele pastorale semestriale de primăvară

Conferinţele pastorale semestriale de primăvară

  • 17/05/2013

Joi 16 mai, începând cu ora 1000, în amfiteatrul Colegiului Naţional „Ion Minulescu” din Mun. Slatina a avut loc conferinţa pastorală semestrială a preoţilor din Protoieria Slatina I, cu tema „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena – promotori ai libertăţii religioase”, fiind susţinute în acest sens patru referate legate de perioada de dinainte şi după Edictul de la Milan. De asemenea, s-au abordat şi alte probleme de natură bisericească cu care se confruntă preoţii în parohiile pe care le păstoresc.

Calendarul conferinţelor pastorale pentru celelalte protoierii este următorul:

Protoieria Slatina II – Joi, 23 mai

Protoieria Caracal – Marţi, 18 iunie

Protoieria Corabia – Joi, 20 iunie