Episcopia Slatinei și Romanaților

Conferinţele preoţeşti de toamnă

  • 18/09/2009

Conferinţele preoţeşti de toamnă

Joi 17 septembrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a prezidat lucrările conferinţei preoţeşti de toamnă cu preoţii din cuprinsul Protoieriei Slatina I Sud, cu tema: „Gestiune, inventar, responsabilitatea preotului în parohie”.

În cadrul acesteia, Preasfinţia Sa a pus în discuţie diferite aspecte ale laturii economice, misionar-pastorale şi administrative cu care preoţii se confruntă în parohie. De asemenea, a fost evaluat stadiul lucrărilor de reparaţii la unele biserici şi de documentaţie pentru obţinerea de finanţări nerambursabile necesare reabilitării lăcaşurilor de cult.

Celălalte conferinţe pastorale sunt fixate pentru:

Luni, 21 septembrie – cu preoţii din Protoieria Slatina II Nord

Marţi, 22 septembrie – cu preoţii din Protoieria Caracal

Joi, 24 septembrie – cu preoţii din Protoieria Corabia

18 24 33 42