Episcopia Slatinei și Romanaților

Denia Acatistului Bunei Vestiri la Catedrala episcopală  

Denia Acatistului Bunei Vestiri la Catedrala episcopală  

  • 03/04/2017

 

Vineri, 31 martie, Preasfințitul Părinte Sebastian a slujit Denia Acatistului Bunei Vestiri la Catedrala episcopală.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a arătat istoria alcătuirii imnului acatist și folosul acestuia: „Imnul acatist amintește de rugăciunile creștinilor din Constantinopol care, ori de câte ori vedeau că bat la porțile cetății popoarele păgâne, se adunau în biserică — așa cum v-ați adunat și dumneavoastră în seara aceasta —, luau icoana Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și o purtau pe străzile cetății în pelerinaj cu rugăciune și invocau ajutorul ei sfânt ca să nu fie cuceriți. Astfel, în amintirea repetatelor minuni săvârșite de Maica Preasfântă, care a salvat cetatea din mâinile păgânilor, Sfinții Părinți au rânduit această Denie, în care și noi ne rugăm să fim feriți de orice rău”.