Episcopia Slatinei și Romanaților

Denia Canonului Mare al Sf. Andrei Criteanul în județul Olt

Denia Canonului Mare al Sf. Andrei Criteanul în județul Olt

  • 03/03/2023

Denia Canonului Mare al Sf. Andrei Criteanul

în județul Olt

În perioada 27 februarie – 2 martie 2023, în marile localități din județul Olt: Slatina, Balș, Caracal și Corabia, PS Părinte SEBASTIAN a săvârșit slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia a fost cântat, împărțit în patru părți, Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

Explicând pericopele evanghelice, citite la finalul fiecărei denii, Preasfinția Sa a abordat temele centrale pe care Sfânta Evanghelie și Canonul Sf. Andrei Criteanul le pun în fața creștinilor, care încep nevoința Postului Mare: importanța și folosul credinței, a rugăciunii, a postirii și a iertării, precum și înmulțirea faptelor bune, prin ajutorarea celor aflați în strâmtorări și nevoi.