Episcopia Slatinei și Romanaților

Denia Canonului Mare al Sfântului Andrei Criteanul în județul Olt

Denia Canonului Mare al Sfântului Andrei Criteanul în județul Olt

  • 11/03/2022

Denia Canonului Mare al Sfântului Andrei Criteanul în județul Olt

În perioada 7-10 martie 2022, în marile localități din județul Olt: Slatina, Caracal, Balș și Corabia, PS Părinte SEBASTIAN a săvârșit slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia a fost cântat, împărțit în patru, Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

Explicând pericopele evanghelice, citite la finalul fiecărei denii, Preasfinția Sa a abordat temele centrale pe care Sfânta Evanghelie și Canonul Sf. Andrei Criteanul le pun în fața creștinilor, care încep nevoința Postului Mare: importanța și folosul credinței, a rugăciunii, a postirii și a iertării, precum și înmulțirea faptelor bune, prin ajutorarea celor aflați în strâmtorări și nevoi.