Episcopia Slatinei și Romanaților

Denia Canonului Mare la biserica „Sfinţii Apostoli” din Caracal

  • 29/03/2012

Miercuri 28 martie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, înconjurat de un mare sobor de preoţi, a săvârşit Denia Canonului Mare la biserica „Sfinţii Apostoli” din Mun. Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a prezentat Canonul cel Mare şi a tâlcuit Fericirile care s-au cântat la Denie, insistând îndeosebi pe prima fericire − „Fericiţi cei săraci cu duhul, că a lor este Împărăţia cerurilor” (Mt. 5, 3): „Ce înseamnă sărac cu duhul, dacă nu are înţelesul de slab la minte sau sărac din punct de vedere material? Înseamnă omul simplu, nu în sens peiorativ, ci de om cu inima curată, spre deosebire cel care este plin de vicleşuguri, nesincer şi necinstit în ceea ce spune. Sărac cu duhul este omul sincer, curat şi, mai ales, smerit. Pe acesta îl fericeşte Hristos, promiţându-i Împărăţia cerurilor, iar nu pe cei „complicaţi”, dificili, nesinceri sau duplicitari.