Episcopia Slatinei și Romanaților

Denia Canonului Mare la Catedrala “Sf. Gheorghe-Ionaşcu” din Municipiul Slatina

  • 22/03/2010

Miercuri 17 martie, la Catedrala Sf. Gheorghe-Ionaşcu” din Municipiul Slatina, PS Părinte Sebastian, împreună cu un sobor de preoţi, a săvârşit Denia Canonului Mare.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat: “Dacă în prima săptămână a postului Canonul cel Mare a fost împărţit în patru, citindu-se câte o parte în fiecare din cele patru zile care marchează începutul Postului Mare, în seara aceasta el s-a citit în întregime — aşa cum l-a întocmit Sf. Andrei Criteanul, care i-a compus atâtea strofe câte zile are un an. Canonul acesta este de fapt un imn, care în textul original grecesc are ritm şi chiar rimă. În fiecare strofă a Canonului Sfântul Andrei evocă unul sau mai multe personaje din Sfânta Scriptură, dându-le drept pildă pe cele virtuoase, şi arătându-ne că trebuie să fugim de cele nefaste: “Adusu-ţi-am aminte, suflete,/ de la Moise facerea lumii,/ şi toată Scriptura cea aşezată de acela;/ care îţi povesteşte ţie de cei drepti şi de cei nedrepţi;/ din care celor de-al doilea,/ adică celor nedrepţi ai urmat, o suflete,/ păcătuind lui Dumnezeu,/ iar nu celor dintâi”.