Episcopia Slatinei și Romanaților

Denia Canonului Mare la catedrala din Corabia

Denia Canonului Mare la catedrala din Corabia

  • 01/03/2017

Marți, 28 februarie, la catedrala din Corabia, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia s-a citit a doua parte a Canonului Mare al Sfântului Andrei Criteanul.

La final, Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor despre folosul postului: „Evanghelia ne învață cum să postim, cum să ne rugăm, cum să facem milostenie, pentru că unii dintre noi fac toate acestea nu tocmai potrivit învățăturii sfinte. Nu este suficient să ne rugăm, dacă o facem oricum; nu ajunge să postim, dacă postim oricum; nu este suficient să facem milostenie, dacă nu urmăm sfatul Evangheliei care ne arată când anume primește Dumnezeu faptele noastre cele bune. Cu privire la post, ea ne învață: „Nu fiți triști ca fățarnici, căci ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc… Tu, însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală!…” Aceasta înseamnă că trebuie să postim cu discreție și cu smerenie. Doar așa postul ne va întări, ne va curăți, ne va  lumina și ne va mântui”.