Episcopia Slatinei și Romanaților

Denia Canonului Mare la Catedrala Episcopală

  • 22/02/2018

Luni, 19 februarie, în prima zi a Postului Mare, la Catedrala episcopală, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia s-a citit prima parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a subliniat importanța și necesitatea postului: „Fiecare dintre dumneavoastră ați venit astăzi să luați binecuvântare la începutul Postului Mare. Postul este necesar și ajută foarte mult organismului, minții, sufletului și ființei noastre întregi ca să se curățească, să se lumineze și să se îndumnezeiască. A fi creștin înseamnă să te rogi, să postești, să te spovedești și să te împărtășești, precum îndeamnă Sfânta Evanghelie. Să ne pregătim prin acest Post pentru a întâmpina slăvita Înviere! Căci numai dacă postim, dacă ne rugăm și dacă vom petrece această perioadă așa cum ne învață Biserica ne putem bucura cu adevărat de Învierea lui Hristos”.