Episcopia Slatinei și Romanaților

Denia Canonului Sf. Andrei Criteanul la catedrala “Adormirea Maicii Domnului” din Caracal

  • 18/02/2010

Marţi 16 februarie, PS Părinte Sebastian a săvârşit slujba Deniei Canonului Sf. Andrei Criteanul la catedrala “Adormirea Maicii Domnului” din Mun. Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre importanţa pocăinţei în această perioadă a Postului Mare, având drept exemplu pe Adam care, fiind izgonit din Rai, a plâns cu amar toată viaţa sa după fericirea pierdută: “Foarte mulţi dintre dumneavoastră aţi rămas, poate, surprinşi în seara aceasta, găsind biserica îndoliată, şi pe noi, slujitorii ei, îmbrăcaţi în negru, ca şi când s-ar fi întâmplat o mare “dramă”. Ei bine, drama chiar s-a întâmplat, pentru că nu întâmplător, în perioada Postului Mare biserica este înveşmântată în negru, iar slujitorii ei poartă veşminte de culoare cernită!… Drama este că omul a fost izgonit din Rai. Pentru păcatul neascultării, Adam a fost alungat din paradis şi, după cum nu a ascultat el, şi a mâncat din pomul oprit, aşa şi noi, adeseori, nu ascultăm şi mâncăm din ceea ce ne este oprit. Ne înfruptăm cu gândul, cu cuvântul, sau cu fapta din ceea ce nu ne este îngăduit. Şi, după cum Adam a fost alungat din Rai ca să se pocăiască, aşa şi noi, de-a lungul secolelor, înţelegem să facem această pocăinţă cu post, cu rugăciune şi meditaţie sfântă”.