Episcopia Slatinei și Romanaților

„Donează sânge, salvează o viaţă”

  • 25/02/2015

Miercuri, 17 februarie, la Centrul de Transfuzie Sanguină din Slatina, preoţi şi angajaţi ai Centrului Eparhial au demarat campania „Donează sânge! Salvează o viaţă!”.

Această acţiune umanitară, sprijinită de Ministerului Sănătăţii, se derulează în toate eparhiile din ţară şi are ca scop rezolvarea problemei recoltării de sânge la nivel naţional, precum şi combaterea dezechilibrului dintre lipsa donatorilor şi necesarul de sânge în situaţii speciale, întrucât nu există o bancă de sânge la nivel naţional, iar cele constituite la nivel regional sunt cu mult subdimensionate.

Facem apel, pe această cale, către toţi preoţii şi credincioşii, să se alăture campaniei promovate şi susţinute prin Sectorul Social-filantropic al Episcopiei noastre, din iubire creştină şi jertfă faţă de semeni.