Episcopia Slatinei și Romanaților

Duminica Sf. Maria Egipteanca prăznuită la Parohia Dobrosloveni, Protoieria Caracal

  • 23/03/2010

Duminică 21 martie, a V-a duminică din Postul Mare –  a Sf. Maria Egipteanca – PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Dobrosloveni, Protoieria Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre modelele de pocăinţă pe care femeia păcătoasă din Evanghelie şi Sf. Maria Egipteanca le oferă drept pildă creştinătăţii: “Duminica de astăzi este închinată pocăinţei. Aceste femei nu numai că au “rupt-o” cu păcatul şi au dus după aceea o altă viaţă, dar şi-au şi sfinţit într-atât de mult fiinţa lor prin post, rugăciune, jertfă, asceză şi prin toate celălalte virtuţi creştine, încât au “urcat” pe pereţii bisericilor şi sunt astăzi “icoane” pentru noi demne de urmat. Ele reprezintă îndemnuri la pocăinţă, spre îndreptare şi speranţă în bunătatea lui Dumnezeu, că niciun păcat nu poate întrece bunăvoinţa Lui de a ierta”.