Episcopia Slatinei și Romanaților

Episcopia Slatinei și Romanaților a împlinit șase ani de activitate

  • 26/03/2014

Marți, 25 martie, la praznicul Bunei Vestiri, Episcopia Slatinei și Romanaților a împlinit șase ani de activitate, prilej cu care în Catedrala Episcopală din Slatina a fost oficiată Sfânta Liturghie arhierească de către ÎPS Irineu − Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, PS Lucian – Episcopul Caransebeșului, PS Nicodim – Episcopul Severinului și Strehaiei, PS Sebastian – Episcopul Slatinei și Romanaților, PS Gurie – Episcopul Devei și Hunedoarei și PS Emilian Lovișteanul – Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, înconjurați de un ales sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătura, ÎPS Irineu a subliniat rolul pe care Maica Domnului l-a avut în iconomia mântuirii, învrednicindu-se a zămisli pe Însuși Mântuitorul Iisus Hristos Dumnezeu-Omul. Viața sa curată și râvna arătată la templul din Ierusalim au făcut-o, așa cum cântăm în axion, „mai cinstită decât heruvimii și mai slăvită fără de asemănare decât serafimii”, încât acum ea poate să mijlocească pentru neamul omenesc la tronul slavei lui Dumnezeu.

La final, Preasfințitul Sebastian a mulțumit înalților ierarhi pentru prezența la acest deosebit eveniment din viața Eparhiei Slatinei și Romanaților, expunând succint realizările pe seama Catedralei Episcopale, precum și obiectivele viitoare.