Episcopia Slatinei și Romanaților

Eroii patriei sunt comemoraţi în chip solemn la Cimitirul Eroilor din Municipiul Slatina

  • 12/05/2010

Joi 13 mai, când Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Înălţarea Domnului, va avea loc, la Cimitirul Eroilor din Mun. Slatina, manifestarea dedicată comemorării eroilor patriei, care va începe de la ora 1145 cu o slujbă religioasă de pomenire săvârşită de către un ales sobor de preoţi. Manifestarea se bucură de participarea unui însemnat număr de persoane emblematice ale vieţii politice, culturale şi sociale din judeţul nostru. Pentru a marca în chip solemn acest moment, înainte de intonarea imnului naţional, la ora 1200, timp de trei minute, toate bisericile din Municipiul Slatina vor trage clopotele. Comemorarea se va încheia cu depunerea de coroane de flori la monumentul închiant Erorilor din cimitir şi cu defilarea Gărzii de Onoare.

*

Ziua Eroilor a fost proclamată zi de sărbătoare naţională prin legea nr. 379 din anul 2003. Totodată, prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din anii 1999 şi 2001, ziua Înălţării Domnului a devenit şi zi de cinstire a Eroilor Patriei, dar şi sărbătoare naţională bisericească. Astfel că în această zi, în toate bisericile parohiale şi mânăstireşti din ţară şi din diasporă, se face pomenirea eroilor români căzuţi de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credinţă, libertate, apărarea ţării şi întregirea neamului strămoşesc.