Episcopia Slatinei și Romanaților

Evaluarea Concursului Național Catehetic – faza eparhială

  • 15/05/2023

Evaluarea Concursului Național Catehetic

faza eparhială

Proiectele care au obținut premiul I la etapa pe protoierie s-au calificat pentru etapa eparhială, care a avut loc în data de 10 mai, în sala de conferințe a Casei Fântâneanu.  

În urma evaluării, comisia formată din Pr. Constantin-Nicolae SANDU – profesor de Religie, Pr. Flavian RĂDULESCU – inspector cu cateheza parohială, Prof. Flavius-Ovidiu POPESCU – inspector județean de Religie și Prof. Roberta-Alina BECHERU– profesor de Limba Română, a stabilit ierarhia calității proiectelor:

Premiul I Parohia PÂRŞCOVENI, coordonatori Pr. Ionuţ  FRĂSINEANU și Prof. Stelian ALECU, pentru proiectul  Rugăciunea nu are vârstă;

Premiul II Parohia MOȚOIEȘTI, coordonator Pr. Ovidiu-Gheorghe NICUȚ, pentru proiectul  Tinerii și vârstnicii cinstesc împreună creația Domnului”;

Premiul III Parohia GĂVĂNEŞTI, coordonator Pr. Prof. Daniel STOICA, pentru proiectul  „Tinerii și vârstnicii să laude numele Domnului”;

Premiul IV – Parohia DOANCA, coordonator Pr. Costică RĂU, pentru proiectul Rugăciunea este pentru toate vârstele”.

De asemenea, vineri, 12 mai orele 1200, în sala de conferințe a Casei Fântâneanu a avut loc festivitatea de premiere a celor mai bune portofolii. Copiii și tinerii prezenți au ascultat o scurtă cateheză despre rugăciunea isihastă și folosirea metanierului, prezentată de PC Pr. Flavian RĂDULESCU, au primit daruri din partea Episcopiei Slatinei și Romanaților și au fost serviți la mica recepție de voluntarii Asociației de Tineret“Kinonia” – elevi ai Liceului „Nicolae Titulescu” din Slatina.

În ziua de 21 mai 2023, Pr. Ionuţ FRĂSINEANU de la Parohia PÂRŞCOVENI și un elev din grupul de cateheză, câștigători ai locului I la nivel eparhial, vor reprezenta Episcopia Slatinei și Romanaților la evenimentele organizate de Patriarhia Română cu prilejul hramului istoric al Catedralei Patriarhale, unde vor fi premiați de către PF Părinte Patriarh DANIEL.