Episcopia Slatinei și Romanaților

Evocarea jertfei neamului românesc

  • 05/06/2011

Joi, 2 iunie, de Praznicul Înălţării Domnului, zi închinată şi Eroilor români, Centrul de Formare şi Perfecţionare a Agenţilor de Poliţie “Nicolae Golescu” din Mun. Slatina a organizat Seminarul cu tema “Evocarea jertfei neamului şi a Mântuitorului Iisus Hristos”. Din partea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor a participat PC Pr. Cons. Ionel Daniel Rădoi, care a arătat importanţa sărbătorii bisericeşti şi a cultului cinstirii eroilor neamului.

Apoi, a urmat cuvântul rostit de reprezentantul Muzeului Judeţean Olt, cu privire la istoria instituirii zilei naţionale de comemorare a eroilor patriei, odată cu sărbătoarea ortodoxă a Înălţării Domnului, iar Dl Col. (r) Nicolae Ionescu, luptător pe frontul celui de-Al Doilea Război Mondial, a evocat câteva aspecte importante pe care le-a experimentat pe câmpul de luptă.