Episcopia Slatinei și Romanaților

Festivalul de colinde ‘Moş Crăciun copile, vine pentru tine!’

  • 18/12/2008

Festivalul de colinde „Moş Crăciun copile, vine pentru tine!”

În amfiteatrul Colegiului Naţional „Ion Minulescu” din Slatina s-a desfăşurat, marţi, 16 decembrie, ediţia a IV-a a programului de colinde „Moş Crăciun copile, vine pentru tine!”, manifestare cuprinsă în calendarul de acţiuni al proiectului umanitar „Şanse egale pentru toţi copiii”.

Iniţiatorii acestui program sunt: D-na Educatoare Paraschiv Rodica, D-na Inst.  Daha Paula, D-na Inst. Orzata Olimpia, D-na Inst. Victoria Ion, D-na Inst. Iulia Mihaela Andrei şi D-na Inst. Violeta Iordache.

Programul de colinde a reunit mai multe grupuri de copii de grădiniţă din  judeţul Olt, ce au cântat colinde tradiţionale specifice acestei perioade.

În numele Preasfinţitului Părinte Sebastian, Pr. Insp. Eparhial Cristian Stoica a adresat un cuvânt de mulţumire organizatorilor şi participanţilor la festival, urându-le tuturor pe această cale sărbători fericite, alături de familiile lor şi de cei dragi.