Festivalul de Toacă de la Brastavățu. Ediția a IX-a

• 15/05/2023

Festivalul de Toacă de la Brastavățu. Ediția a IX-a.

Desfășurat Duminică, 14 mai 2023, în colaborare cu Episcopia Slatinei și Romanaților și cu Asociația de Tineret Kinonia”, Festivalul de Toacă de la Brastavățu, aflat la cea de-a IX-a ediție, a devenit anul acesta Festival Județean.

55 de copii și tineri cu vârste cuprinse între 3 și 20 de ani au participat în Duminica Samarinencei la Festivalul Județean de Toacă de la Brastavățu, ediția a IX-a.

Însoțiți de părinți, preoți sau de cadre didactice, copiii și tinerii s-au adunat în ținutul Romanaților, atât de pe cuprinsul județului Olt, cât și din București și Bărăgan.

Nu numai lovind în toacă, energic sau lin, s-au transmis bucuria și emoția celor mici, ci și prin recitarea unor versuri, interpretarea unor pricesne și, în general, prin buna dispoziție manifestată în curtea bisericii parohiale Brastavățu.

Au participat copii și tineri din mai multe localități:

Parohia OLARI, mun. București, îndrumați de Pr. Antoniu CIOCOIU;

Parohia OGORU, com. Dor-Mărunt, jud. Călărași, îndrumați de Pr. Cornel ANDREI;

CATEDRALA EPISCOPALĂ SLATINA, îndrumați de Pr. Flavian RĂDULESCU;

Parohia PÂRȘCOVENI, com. Pârșcoveni, îndrumați de Pr. Ionuț FRĂSINEANU;

Parohia OSICA DE SUS, îndrumați de Pr. Daniel PREDA;

Parohia BRASTAVĂȚU, îndrumați de Prot. Marian DOBRE și Pr. Nicolae DRĂGHICI;

Parohia GRĂDIȘTEA, com. Găneasa, îndrumați de Pr. Constantin SANDU;

Parohia DĂNEASA, îndrumați de Pr. Georgică DOBRE;

Liceul „Nicolae Titulescu” din Slatina, îndrumați de prof. Mirela NIȚOI;

Liceul Teoretic „Ioniță Asan” din Caracal, îndrumați de Prof. de Muzică Ion BÂRZĂ.

La eveniment au participat membri ai comunității parohiale BRASTAVĂȚU, autorități locale și eparhiale, alături de cadre didactice din Caracal și Corabia.

Sponsorii principali ai evenimentului au fost: Episcopia Slatinei și Romanaților, Agromec Vișina și Brutăria Vădastra.