Episcopia Slatinei și Romanaților

Festivalul Obiceiurilor şi Tradiţiilor Creştine Româneşti “Astăzi s-a născut Hristos”, ediţia a IX-a

  • 16/12/2012

Vineri 14 decembrie, în amfiteatrul Colegiului Naţional “Nicolae Titluescu” din Mun. Slatina a avut loc cea de-a noua ediţie a Festivalului de Obiceiuri şi Tradiţii Creştine Româneşti “Astăzi s-a născut Hristos”, din partea Episcopiei participând, ca membru al juriului, Pr. Cons. Dan Camen.

În cadrul acestuia au evoluat zece coruri de elevi şi liceeni din judeţul Olt, care au interpretat diferite colinde şi cântări tradiţionale de Crăciun.

Festivalul a fost organizat de către Liceul cu Program Sportiv, Şcoala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” şi Şcoala Gimnazială „Eugen Ionescu”, toate din Slatina, în colaborare cu Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale şi Cultural Olt, Episcopia Slatinei şi Romanaţilor şi Inspectoratul Şcolar Judeţean Olt.